Vážení fotbálkoví nadšenci
Vítejte na stránkách podporující stolní fotbálek v Olomouci a okolí.
A kde se ho nejlépe a nejrychleji přiučit, pořádně se pobavit a ještě i něco vyhrát?
Na turnaji kde jde převážně o zábavu, startovné je nízké a nějaké to ocenění dostane každý.
V ročníku 2018/2019 Vás čeká nejen série turnajů v Cabaret Café Baru, či jiných místech se stolním fotbálkem na Olomoucku, ale i dvě, pořádnými cenami nabité finále.
Každému týmu se totiž celoročně sčítají všechny zápasy a umístění v jednotlivých turnajích, a dle tohoto žebříčku pak můžete starovat buď v čistě Studentském finále, a nebo i ve finále Olomouckém.
Do cen pro oba tyto finálové večery jde do každého 10% vybraného startovného z celého ročníku.
Základní informace
Jde o sérii veřejných amatérských turnajů ve stolním fotbálku, hraných převážně ve dvojicích švýcarským systémem (nasazují se proti sobě nejvyrovnanější týmy) + finálovými souboji, do nichž postopí vždy nejlepší 4-8 týmů.
Výsledky každého z turnajů jsou, stejně jako výsledky jednotlivých zápasů, celoročně evidovány a pro stejné týmy sčítány.
Startovné je pokaždé stejné - 50,- na osobu (100,- na tým) z něhož se většina rozdělí mezi první 3 týmy daného turnaje a zbytek jde na bank do finálových turnajů a organizaci.
Ke konci ročníku proběhnou dvě finále:
Studentské finále- nesmí se jej účastnit nikdo bez statusu "Student" a týmy musí mít odehrány alespoň 3 turnaje série.
Olomoucké finále- otevřeno všem, kteří se účastnili alespoň 3 turnajů.
Základní (stručná) pravidla stolního fotbálku:
1. Výběr strany/prvního míčku
--- Pokud se týmy před začátkem zápasu nedohodnou, losují třeba hodem mincí. Výherce vybírá, zda si zvolí počáteční stranu nebo míč (první rozehrávku, pak proherce volí počáteční stranu).
2. Rozehrávka
--- Se provádí na začátku zápasu dle losu a další pak týmem, který inkasoval poslední gól. Před rozehrávkou si ověřte, že je soupeř připraven (Můžem, O.K., Hra atd.).
–Na stolech se sklem – se rozehrává vhozením míčku středovým otvorem (nesnažte se ho tam vtlačit prudce aby se co nejvíc odrážel, to může uškodit i vám) a musí se dotknout alespoň protější stěny či mantinelu. Pokud tam nedojede, jedná tým s míčkem v držení, jako by rozehrával na stole bez skla (viz níže). Dá se i předem domluvit že si hráči navzájem míček na středovou tyč pro rozehrání po vhození pomalu přihrají a pak se také řídí pravidly pro stůl bez skla.
– Na stolech bez skla – si míč staví rozehrávající hráč kamkoli na středové tyči (k prostřednímu hráči dle ITSF) a rozehrávkou je minimálně jedna nahrávka po rozjetí míčku (= 2 doteky před výstřelem nebo nahrávkou na útočnou tyč).
3. Nahrávky mezi tyčemi
--- Chcete-li si nahrát mezi tyčemi (nejčastěji ze středové na útočnou), měli by jste znát pravidlo, při kterém není povoleno si nahrát dříve než zastavený (včetně zaklínění o mantinel nebo hrací plochu) míč rozehrajete mezi dvěmi hráči stejné tyče. Z obrany na středovou tyč (ale jen zde) lze za rozehrávku považovat dotyk protivníka před zachycením na středové tyči.
4. Vyrušování a rozptylování
--- Se považuje jakýkoli hlasitý projev ve hře (při vhozeném míčku), sahání na tyče protivníka či do hrací plochy. Stejně tak ale i při protáčení hráči o více než 3600 před a po úderu do míčku, puštění obou madel (výjimkou jsou hry jeden na jednoho), kmitání středovou nebo útočnou tyčí když má protivník míč na své útočné, bouchání tyčí o mantinel, či kdekoliv hýbání tyčemi tak, že se protivníkovi zastavený míček začne pohybovat (hýbání stolem).
5. Oddechový čas
--- Si může vzít na 30 sekund každý tým 2x za leg (hru do X míčů). Vyhlašuje jej hráč který má zastavený míček v držení.
6. Výměna pozic
--- Se může provést vždy jednou, když je pozastavena hra (po gólu, při vyhozeném nebo mrtvém míči, oddechovém čase).
7. Držení míčku
--- Aby se u stolu nespalo, jsou na držení míčku u každé tyče jisté časové limity. Obrana (brankář i obránci) má dohromady 20ti, středová a útočná tyč mají každá 15ti sekundový limit na odehrání.
8. Zastavený míč mimo dosah hráčů (mrtvý míč)
--- Rozehrává vždy obránce na jehož půlce se zastavil (na stolech se sklem jemně nakloňte a nechte ho k obránci dojet). Když se zastaví mezi středovými tyčemi, rozehrává tým naposledy začínající na své středové tyči.
9. Vyhozený míč (na stolech bez skla)
--- Rozehrává obránce týmu, který vyhození nezpůsobil (nezačal pohyb na jehož konci, i třeba po několika dotycích, skončil míč mimo stůl).
10. Konec zápasu
--- Po zápase je dobré si ze slušnosti podat ruce. Naštvané či urážlivé odchody nejsou kamarády férového sportu, i když amatérského.
Jsme amatéři, taže pravidla jsou spíše informativní, ale čím kvalitněji chcete fotbálek hrát, tím více a pečlivěji si je pročtěte, či dokonce zabruslete do plných oficiálních pravidel ITSF ,kde jsou všechny uvedené situace více rozvedeny.